ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω....

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω....   Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Icon_minitimeΔευ Νοε 22 2010, 02:09

Ας καταγράψουν εδώ τις εμπειρίες τους οι απόφοιτοι του τμήματος μας.

Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Folder-Flower-Camomile-icon


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Σαβ Μαρ 12 2011, 08:05, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
mxe
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πήρα το πτυχίο μου...και τώρα τι ;   Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Icon_minitimeΠαρ Ιαν 28 2011, 23:44

Admin έγραψε:
Ας καταγράψουν εδώ τις εμπειρίες τους οι απόφοιτοι του τμήματος μας.
Είμαι απόφοιτη του 2006 και οι εμπειρίες που απέκτησα στην αναζήτηση εργασίας πάνω στην ειδικότητα μας ελπίζω να σας φανούν χρήσιμες.
Κορίτσια και αγόρια (λίγα ομολογουμένως!) , ΜΗΝ καθυστερείτε στα μαθήματα σας γιατί μπορεί να χάσετε σπουδαίες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης.Μπορεί να σας ακούγεται τετριμμένο, να νομίζετε ότι ακούγομαι σαν τη μαμά σας που ξυπνάει και κοιμάται με αυτή την ατάκα αλλά είναι η πραγματικότητα!Και το λέω από προσωπική πείρα...πέρασα το τελευταίο μάθημα για το πτυχίο στην εκπνοή των αιτήσεων για ΑΣΕΠ,έκανα την αίτηση κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και μέσα στην ίδια χρονιά έγινα αναπληρώτρια σε δημόσιο Νηπιαγωγείο των Αθηνών!
Και όχι δεν ήμουν από τις φοιτήτριες που πονούσαν τα μάτια τους από το πολύ διάβασμα! Απλώς, προσπάθησα να είμαι on time και αυτό μου βγήκε σε καλό!Αν δεν είχα περάσει εκείνο το μάθημα (Μαράτου!), δεν θα είχα προλάβει να κάνω την αίτηση και κατ' επέκτασιν δεν θα γινόμουν αναπληρώτρια, τόσο σύντομα τουλάχιστον.
Γι' αυτό επιμένω και σας λέω να μην μένετε πίσω στα μαθήματα σας, πότε δεν ξέρετε ποιά ευκαιρία θα σας χτυπήσει την πόρτα...να είστε εκεί ετοιμοπόλεμοι και ετοιμοπόλεμες να διεκδικήσετε το μέλλον σας!
Παιδιά, το επάγγελμα που διαλέξαμε να κάνουμε ή που εκείνο μας διάλεξε, είναι πραγματικά υπέροχο!Μπορεί να έχει και αυτό τα προβλήματα του όπως όλα τα επαγγέλματα άλλωστε, αλλά αξίζει να το βιώνει κανείς...Αναλογιστείτε ποιό άλλο επάγγελμα περιλαμβάνει στην καθημερινότητα του ζεστές αγκαλιές παιδιών, χαμόγελα αληθινά βγαλμένα από την καρδούλα τους που δεν κρύβουν συμφέρον...και το πιο συγκλονιστικό;...το βλέμμα τους όταν κοιτάζουν τη δασκάλα τους! Κρέμονται κυριολεκτικά από τα λόγια της, οτιδήποτε πει η δασκάλα είναι νόμος απαράβατος που βάζει στην άκρη ακόμα και τα λεγόμενα της μαμάς...μιμούνται την κάθε κίνηση της γιατί είναι απλά το πρότυπο τους......και είναι τόσο μεγάλη η αγάπη που μας δείχνουν!
Για αυτό βάλτε τα δυνατά σας και μην φοβάστε τίποτα και καμμιά οικονομική κρίση, εμείς οι παιδαγωγοί θα ΄'δουλεύουμε'' στις ψυχές των παιδιών γαι ένα καλύτερο αύριο....!
Καλή δύναμη σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω....   Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29 2011, 02:28

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και σ' ευχαριστούμε πολύ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω....   Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω.... Icon_minitimeΤρι Αυγ 18 2015, 06:32

Ας γράψω κι εγώ αυτά που έχω ανακαλύψει μέχρι τώρα... Θα μιλήσω για τον ιδιωτικό τομέα...
Είμαστε νηπιαγωγοί και θα ήταν λογικό να μη βρίσκαμε δουλειά, μόνο αν ήμασταν υπερβολικά πολλοί για τον κλάδο. Όχι όταν κάθε σχολείο με νηπιακά και προνηπιακά τμήματα, δεν είναι δηλωμένο και αναγνωρισμένο από το Υπουργείο Παιδείας, οπότε δίνει αυτές τις ηλικίες σε βρεφονηπιοκόμους ή νηπιαγωγούς που δεν μπορεί να τις δηλώσει ως ΠΕ60 και να τους δώσει τα νόμιμα λεφτά... Ξέρετε ότι ο πρώτος μας μισθός υποτίθεται ότι είναι 1092 ευρώ μικτά; Δηλαδή 864 ευρώ καθαρά; Για να γίνει αυτό όμως, θα πρέπει να πάτε σε νηπιαγωγείο που είναι αναγνωρισμένο από το Υπουργείο. Δηλαδή, σε έναν από τα εκπαιδευτήρια-κολοσσούς ή κάποια από τα μικρά που έχουν αναγνωριστεί. Πού θα το ξέρετε εσείς ότι έχουν αναγνωριστεί; Πανηγύρι... Κυκλοφορούν ανά διαστήματα κάποιες λίστες του ΥΠΕΠΘ.

Από την άλλη, και τα εκπαιδευτήρια-κολοσσοί, λειτουργούν με βάση κάποιο καταστατικό. Αυτό το καταστατικό δημιουργήθηκε όταν ιδρύθηκαν και δηλώνει τα τμήματα που έχει η κάθε βαθμίδα τους. Για παράδειγμα: "Τάδε σχολείο, 2 τμήματα νηπιαγωγείου". Ασχέτως που σήμερα, 20 χρόνια μετά την ίδρυσή του, έχει 9 τμήματα να λειτουργούν μέσα... Οπότε, αυτό το σχολείο, μπορεί να δηλώσει μόνο 2 νηπιαγωγούς. Θα πάρει άλλες 7 βέβαια... Αλλά θα τις δηλώσει ως "ιδιωτικούς υπαλλήλους" ή "λοιπό προσωπικό". Θα παίρνετε λοιπόν 431 ωραιότατα ευρουλάκια. Όλα αυτά για πλήρες ωράριο. Γιατί θα ακούσετε πολλές φορές την ατάκα "Μωρέ να σε πάρω 4ωρο, 6ωρο ή 8ωρο;". Μπορεί επίσης να σας ζητήσουν πολλές φορές να εργαστείτε ως δασκάλα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού (συμβαίνει πιο συχνά απ'ό,τι πίστευα). Στα μικρά σχολεία, το πιο πιθανό είναι να ακούσετε "Το ωράριο είναι 8-4 αλλά θα κάνεις και το δρομολόγιο του σχολικού... Δεν είναι τίποτα... 2 ώρες πριν και 2 ώρες μετά".

Γενικότερα, όταν δεν υπάρχει έλεγχος από πουθενά, δύσκολο να στρώσουν αυτά τα πράγματα. Όταν η κάθε απόφοιτη θα πάει να κάνει αυτές τις δουλειές, δύσκολο να αλλάξουν και οι εργοδότες λογική. Και μη μου πείτε ότι το κάνει για τα λεφτά, γιατί σερβιτόρα σε καφετέρια, τις ίδιες ώρες, βγάζει διπλάσια λεφτά. Προϋπηρεσία; Μα δεν είναι αυτό που σπουδάσατε, έτσι κι αλλιώς...

Το τελευταίο μου χρόνο στο ΤΕΑΠΗ, έτυχε να κάνω πρακτική μέσω ΕΣΠΑ. Βρήκα εγώ το φορέα που ήθελα, γιατί από τη στιγμή που είχα τη δυνατότητα, ήθελα κάτι στη γειτονιά μου. Φεύγοντας εννοείται ότι άφησα βιογραφικό. Κατάφερα να βρω μια δουλειά στο συγκεκριμένο σχολείο και εντελώς κατά τύχη, ένας εκπαιδευτικός του Δημοτικού, έκανε καταγγελία ότι οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου είναι αδιόριστοι (δε φαίνονται δηλαδή ως Νηπιαγωγοί, γιατί ίσχυε αυτό που έγραψα πιο πάνω για τα καταστατικά των σχολείων). Έτυχε λοιπόν, να μπω στο σχολείο αυτό, τη χρονιά που θα αλλάξει το καταστατικό και θα δηλώσει όλους τους εκπαιδευτικούς (Νηπίων και Προνηπίων) ως αυτό που είναι και όχι ως λοιπό προσωπικό.
Καλό θα ήταν να μην ζούμε με το "ποιος είναι πιο τυχερός", αλλά με το "πόσες απαιτήσεις έχουμε από τον κλάδο μας".
Για να ξέρετε τι πρέπει να απαιτείτε, τηλεφωνείτε όσο συχνά θέλετε στην ΟΙΕΛΕ (Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδας) και ενημερωθείτε για οτιδήποτε έχετε δεύτερες σκέψεις. Ζητείστε λίστες με τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια από τις Πρωτοβάθμιες της γειτονιάς σας. Γραφτείτε στην Επετηρίδα των Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών και μην ξεπουλάτε τόσο εύκολα τα πτυχία σας... Κρίμα τα χρόνια που διαβάζατε.
Καλή τύχη και σταδιοδρομία σε όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
 
Ως Νηπιαγωγός έχω να σας πω....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ξέρεις ότι είσαι νηπιαγωγός όταν...
» Διώκεται νηπιαγωγός στη Λευκάδα για αντεθνική προπαγάνδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Πτυχιούχοι Νηπιαγωγοί :: Το μέλλον μας ως νηπιαγωγοί-
Μετάβαση σε: