ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 12:07

Θα ήθελα να μάθω από τις μεγαλύτερες του φόρουμ πώς ήταν η πρώτη σας χρονιά στο πανεπιστήμιο, όσον αφορά στα μαθήματα και την εξεταστική. Δηλαδή πόσα μαθήματα είχατε περάσει, με τι βαθμούς και αν αυτοί οι αριθμοί βελτιώνονται ή όχι στην πορεία των ετών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JoGBb
Συντονιστής
JoGBb


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 122

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 12:35

Χα χα χα, πολύ καλή ερώτηση...αν και γεράσαμε εμείς οι 4οετείς και δεν θυμόμαστε...
Εγώ θυμάμαι ότι στην πρώτη εξεταστική είχα τρελό άγχος γιατί δεν ήξερα το όλο σύστημα και ερχόμενοι από πανελλήνιες είχαμε πολύ άγχος γενικότερα. Ωστόσο θυμάμαι ότι οι βαθμοί μου ήταν αρκετά καλοί μερικοί αλλά είχα και δύο τρείσ χαμηλούς. Στην πορεία οι βαθμοί νομίζω έπεσαν λίγο αλλά σε μαθήματα που δεν ήταν του κλάδου μας όπως για παράδειγμα στατιστική! Ωσόσο στις πρακτικές είχα πολύ καλούς βαθμούς και τα δύο χρόνια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 12:43

Πολύ ωραίο θέμα! thumbs uo

Εγώ θα έλεγα, αν και είμαι σε άλλο τμήμα, πως τον πρώτο καιρό ήμουν πολύ ψαράκι! Ήθελα να περάσω πολλά μαθήματα στο πρώτο έτος και να τα περάσω μάλιστα με καλό βαθμό. Στη συνέχεια όμως κι εμένα μου πέρασε αυτή η τρέλα. Χαλάρωσα και εντάξει δεν είχα πρόβλημα αν έπαιρνα 8 αντί για 9 ή 10! Στην εξεταστική την πρώτη μου μάλιστα έχασα τα δύο πρώτα μαθήματα λόγω αμυγδαλίτιδας! Είχα αγχωθεί αρχικά αλλά τώρα που το σκέφτομαι γελάω. : smile2:

Πέρα από την πλάκα είναι καλό να ξεκινάς με όρεξη και να χαλαρώνεις προς το τέλος παρά να χαλαρώσεις στην αρχή και να αναγκαστείς στο τέλος να πιεστείς και να τρέξεις για να προλάβεις να περάσεις τα μαθήματα και με έναν αξιοπρεπή βαθμό. smile2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 12:52

Προσωπικά, προσπαθώ να βλέπω το όλο θέμα με λογική, (παρόλο που στην εξεταστική είχα περιέργως αγχωθεί, ειδικά στο πρώτο μάθημα και σε ένα άλλο, που το θεωρώ δύσκολο). Όμως, έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι πρωτοετείς νοιάζονται κυρίως να περάσουν όσο περισσότερα μαθήματα γίνεται, παρά να πάρουν καλούς βαθμούς, γιατί θεωρούν ότι οι ίδιοι δεν είναι προσαρμοσμένοι στο σύστημα του πανεπιστημίου και ότι είναι δύσκολα τα μαθήματα. Το αν πράγματι είναι, θα δούμε στην πορεία, που θα βγουν και οι υπόλοιποι βαθμοί!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 12:57

Irini έγραψε:
Όμως, έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι πρωτοετείς νοιάζονται κυρίως να περάσουν όσο περισσότερα μαθήματα γίνεται, παρά να πάρουν καλούς βαθμούς, γιατί θεωρούν ότι οι ίδιοι δεν είναι προσαρμοσμένοι στο σύστημα του πανεπιστημίου και ότι είναι δύσκολα τα μαθήματα.

Η αλήθεια είναι πως και οι καλοί βαθμοί μετράνε για έναν καλό βαθμό πτυχίου και κατ'επέκταση για ένα πιο ανταγωνιστικό βιογραφικό/εφόδιο για τον ΑΣΕΠ. Αν και δε νομίζω πως πλέον μετρά μιας και οι συνθήκες εύρεσης εργασίας είναι πολύ δύσκολες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:02

Ναι, το ξέρω ότι οι καλοί βαθμοί στα μαθήματα φτιάχνουν ενα καλό βαθμό πτυχίου, άρα περισσότερες ευκαιρίες, αλλά δεν ξέρω τι φταίει και έχουμε αυτή την πεποίθηση... Ίσως λίγο το ότι δεν έχουμε προσαρμοστεί, λίγο το ότι δεν δίνουμε τη δέουσα προσοχή (μετά από πανελλήνιες, ποιος ξαναδιαβάζει;;; tongue ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:10

Αυτό το τελευταίο ισχύει. Εγώ δεν πιέστηκα πολύ με τις πανελλήνιες και έδωσα γκάζια στο πρώτο έτος στην σχολή αλλά κάποιοι γνωστοί μου που πιέστηκαν, μη πω καταπιέστηκαν με τις πανελλήνιες το πρώτο έτος το είδαν σαν διακοπές και άφησαν πάαααρα πολλά μαθήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:14

:Ο Δεν πιέστηκες και πέρασες Παιδαγωγικό;; Μπράβο!... thumbs uo
Ναι, αυτό. Σκεφτόμαστε άντε να πάμε στο πανεπιστήμιο να καθόμαστε όλη μέρα! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asimeniasfika
Συντονιστής
asimeniasfika


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 466 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:24

Εμένα στην πρώτη εξεταστική με βοήθησε ότι ξεκίνησα με ένα εύκολο μάθημα κι έτσι συνέχισα με πολλή όρεξη τα υπόλοιπα. Παρότι οι πανελλήνιες με είχαν κουράσει, είχα τη διάθεση να ασχοληθώ με τα μαθήματα και άφησα την τεμπελιά μου σε άλλα πράγματα (δε μπορούσα να ανοίξω βιβλίο ούτε για να διαβάσω τα σήματα για το δίπλωμα οδήγησης). Είχα βέβαια πάρα πολύ άγχος.

Οι επόμενες εξεταστικές ήταν πια πολύ εύκολες και δε χρειαζόταν να αγχώνομαι καθόλου. Τη μοναδική φορά που αγχώθηκα υπερβολικά, κόπηκα. Γι' αυτό και νομίζω πως ειδικά αν δεν είσαι επί πτυχίω κι έχεις κανονικά τα περιθώριά σου μέχρι να συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων δε χρειάζεται να ανησυχείς για το πώς θα γράψεις, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δε θα κάνεις την προσπάθειά σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:36

Βασικά, ναι δεν πιέστηκα και την θυμάμαι με πολύ ωραία διάθεση την χρονιά των πανελληνίων. Και όχι δεν το λέω έτσι για να το παίξω κάποια απλά είχα κίνητρο ( eyes ) και σύστημα. Είχα πρόγραμμα και δεν το είδα άσχημα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
JoGBb
Συντονιστής
JoGBb


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 122

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:46

Κορίτσια όσον αφορά τον ΑΣΕΠ από ότι ξέρω πια δεν μετρά ο βαθμός του πτυχίου, μόνο παίρνεις μόρια από ecdl νομίζω..αλλά καλό θα ήταν να είχατε ενα αξιοπρεπή βαθμό για δική σας ικανοποίηση κιόλας για τον κόπο σας όλα τα χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 13:48

Α, δεν μετράει τελικά; Για ένα ιδιωτικό σχολείο όμως αν ζητήσουν αντίγραφο πτυχίου;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
JoGBb
Συντονιστής
JoGBb


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 122

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 14:17

Ναι εννοείται πως στο ιδιωτικό μετράει και μετράει πάρα πολύ μάλιστα! μιλούσα μόνο για το δημόσιο αλλά αφού δουλειά δεν θα βρούμε στο δημόσιο οπότε κοίτα να πάρεις καλούς βαθμούς!!! ΧΑΧΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 15:23

Γιατί θα βρούμε στον ιδιωτικό τομέα; question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 15:48

Μου αρέσει αυτή η σιγουριά που υπάρχει στον τομέα μας!... (και όχι μόνο) tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JoGBb
Συντονιστής
JoGBb


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 122

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 02:40

Καλά σιγουριά ειρήνη μου σίγουρα δεν υπάρχει!!!! Ειδικά τώρα που βγαίνουμε εμείς είμαστε τελείως ξεκρέμαστρες και ο θεός βοηθός!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asimeniasfika
Συντονιστής
asimeniasfika


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 466 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 02:53

Απ' την άλλη, τώρα είναι που θα φανεί ποιος αγαπά πραγματικά τη δουλειά του.

Αλλά ας μην είμαστε άλλο off topic : smile2:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 32

Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;   Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας; Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 06:04

Την πρώτη φορά που έδωσα εξεταστική στο τμήμα μας, ήμουν αγχωμένη μόνο για τον τρόπο με τον οποίο θα πραγματοποιούνταν οι εξετάσεις καθώς ήμουν σε μία περίοδο προσαρμογής μετά από τις πανελλαδικές εξετάσεις! Θυμάμαι χαρακτηριστικά την πρώτη μέρα της εξεταστικής του πρώτου έτους! Ήμουν με τις φίλες μου στην αίθουσα και συζητούσαμε περί ανέμων και υδάτων μέχρι να μας φέρουν τα θέματα!! Γενικά άγχος δεν είχα..! Απλά είχα αγωνία για το πως θα τα πάω στα μαθήματα και αυτό βέβαια σε φυσιολογικά επίπεδα!! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πώς ήταν η πρώτη εξεταστική σας;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μουσική και κινητική αγωγή στην προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία: Πρακτικές εφαρμογές
» Απορίες που αφορούν την εξεταστική
» Ερωτήσεις, απορίες...
» Νεοελληνική Ιστορία, 19ος αιώνας
» εξεταστική Σεπτεμβρίου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Το στέκι μας! :: Χαλαρή συζήτηση με τα μέλη-
Μετάβαση σε: