ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

  Άλλη ξένη γλώσσα

Πήγαινε κάτω 
+4
elenaki22
Irini
xariet
Admin
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04 2012, 04:48

Οι κάτοχοι των πτυχίων άλλων γλωσσών (γαλλικής, γερμανικής, ιταλικής, ισπανικής και ρώσικης γλώσσας), αντίστοιχων με το επίπεδο Γ2 του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, πιστώνονται
με τρεις διδακτικές μονάδες επιπλέον, σύμφωνα με το ΦΕΚ 277, παράρτημα Γ/17-08-05.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04 2012, 22:21

Δεν καταλαβα τι ειναι το επιπεδο Γ2 δλδ C2?? p.χ εγω στα γαλλικα εγω α1,α2,β1 θα επρεπε δλδ να εχω c2??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 02:57

Ναι, μόνο αν έχεις το Γ2 ή αλλιώς C2, δηλαδή το ανώτατο πτυχίο, παίρνεις 3 διδακτικές μονάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 05:31

α! δλδ αν εχεις lower στα αγγλικα δεν γινεται τιποτα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 08:09

Παίρνεις 3 Δ.Μ. αν έχεις Γ2 πτυχίο σε Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Ισπανικά και Ρώσικα.
Με τα αγγλικά ισχύουν άλλα. Τα Αγγλικά διδάσκονται στη σχολή. Αν έχεις proficiency (Γ2), το πας στη γραμματεία και δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα από τα 4 μαθήματα Αγγλικών, γιατί παίρνεις αυτόματα τις 6 Δ.Μ. που αντιστοιχούν στα μαθήματα των αγγλικών. Αν έχεις Lower (Β2), το πας στη γραμματεία και κάνεις τα μαθήματα Αγγλική γλώσσα 2 (2Δ.Μ.), Επιστημονική ορολογία και κείμενα 1(2Δ.Μ.), και Επιστημονική ορολογία και κείμενα 2(2Δ.Μ.). Αν δεν έχεις πτυχίο, τότε κάνεις και τα 4 μαθήματα Αγγλικών.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Irini στις Δευ Μαρ 05 2012, 08:50, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση πληροφοριών)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 08:21

Ειρήνη μου νομίζω πως όταν έχεις lower, δίνεις μόνο το τελευταίο μάθημα, δηλαδή την επιστημονική ορολογία 2..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 08:31

Ναι, μάλλον λάθος το έγραψα!! Επειδή έχω Proficiency δεν το έχω ψάξει, και μία κοπέλα σήμερα μου τα είπε έτσι... Ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση!! sad face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 08:48

Δεν πειράζει Ειρηνάκι μου!!! Απλά να διευκρινίσουμε ότι όσοι έχουν πάρει το lower, πρέπει να δώσουν μόνο το μάθημα Επιστημονική ορολογία 2!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 10:44

Τωρα καταλαβα.... σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!και κατι τελευταιο το πτυχιο στην γραμματεια το πας οποτε θελεις ή σε καποιο συγκεκριμενο εξάμηνο?? thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Angela Lympero
Έφηβος
Έφηβος
Angela Lympero


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 49 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 10:56

Όποτε θέλεις (εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 11:01

αα ωραια και δεν παιζει ρολο ξερω γω ποιο εχεις cambridge michigan...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 11:04

Ναι ναι όποτε θέλεις...!! Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για να το κάνεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 11:16

xariet έγραψε:
αα ωραια και δεν παιζει ρολο ξερω γω ποιο εχεις cambridge michigan...
Όχι, δεν παίζει ρόλο, αναγνωρίζονται εξίσου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 11:20

Ναι ναι έχει δίκιο η Ειρήνη!! Αναγνωρίζονται!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PenyPN
Έφηβος
Έφηβος
PenyPN


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 80 Ηλικία : 30

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 16 2012, 23:52

Τα μαθήματα των αγγλικών είναι σεμιναριακά ή ελεύθερης παρακολούθησης? Μιας κ έχω proficiency δεν έχω σκοπό να τα δώσω αλλά θα ήθελα να παρακολουθήσω τουλάχιστον το τελευταίο..Έτσι για να δω τι παίζει.Δεν μπορεί να τα ξέρω όλα,χρήσιμα θα ναι! :p
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΔευ Σεπ 17 2012, 02:18

Πένυ μου φυσικά και μπορείς να τα παρακολουθήσεις!! Και η καθηγήτρια πάρα πολύ καλή και είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να τα φρεσκάρεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤρι Ιουν 18 2013, 16:40

Να ενημερώσω ότι τα Αγγλικά δε διδάσκονται πια στη σχολή. Όποιος έχει FCE/CPE ισχύουν τα ίδια που είπατε στην προηγούμενη σελίδα. Όποιος δεν έχει (ή έχει μόνο το FCE) πρέπει να καλύψει τις διδακτικές μονάδες από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μάθημα επιλογής θέλει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 32

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Ιουν 19 2013, 17:19

Σε  ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση Χριστινα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Αυγ 28 2013, 09:04

Όσον αφορά τα μαθήματα Αγγλικών στη σχολή μας, υπάρχει ένα θέμα που μέχρι να λυθεί και να ακολουθήσει σχετική ανακοίνωση από τη Γραμματεία, ισχύουν τα παρακάτω.

Όλες οι φοιτήτριες του ΤΕΑΠΗ θα πρέπει να έχουν 6 Δ.Μ. από τρία μαθήματα της ενότητας της Ξένης Γλώσσας (Αγγλική γλώσσα, Επιστημονική ορολογία και κείμενα Ι και Επιστημονική ορολογία και κείμενα ΙΙ). Το κάθε μάθημα δίνει 2 Δ.Μ.

Όσες φοιτήτριες έχουν CPE ή ECCE (Proficiency) ή άλλο αντίστοιχο κρατικό πτυχίο, παίρνουν απαλλαγή και από τα τρία (3) μαθήματα και δεν υποχρεούνται να συμπληρώσουν άλλες Δ.Μ. για την Ενότητα της Ξένης Γλώσσας.

Όσες φοιτήτριες έχουν FCE (Lower) ή άλλο αντίστοιχο κρατικό πτυχίο, παίρνουν απαλλαγή από τα δύο (2) μαθήματα και υποχρεούνται να συμπληρώσουν τις 2 Δ.Μ. του "Επιστημονική Ορολογία και Κείμενα ΙΙ από κάποιο άλλο μάθημα επιλογής της σχολής (οποιασδήποτε ενότητας).

Όσες φοιτήτριες δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο κρατικό πτυχίο γλωσσομάθειας ή τα προαναφερθέντα πτυχία των Cambridge ή Michigan, τότε υποχρεούνται να συμπληρώσουν τις 6 Δ.Μ. της Ξένης Γλώσσας από μαθήματα επιλογής οποιασδήποτε ενότητας.

Αυτά τα γράφω, επειδή η ίδια ρώτησα στη Γραμματεία για να πάρω αυτές τις απαντήσεις. Όποιος ξέρει κάτι πιο "επίσημο" ας ενημερώσει.

Υ.Γ. Απολυτήρια ξενόγλωσσων σχολείων δεν αρκούν για απαλλαγή από οποιοδήποτε μάθημα.

Σε περίπτωση που υπάρξει αντίστοιχη ενημέρωση στο μέλλον, θα ενημερώσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
katerina3313
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 9 Ηλικία : 36

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤρι Νοε 11 2014, 10:06

Εχω Γ1 στα γαλλικα, δικαιουμαι μηπως διδακτικες μοναδες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Νοε 12 2014, 05:47

Σε τρίτη γλώσσα, για να αναγνωριστούν Δ.Μ., πρέπει το επίπεδο να είναι C2 :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
katerina3313
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 9 Ηλικία : 36

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Νοε 12 2014, 08:54

Ευχαριστω πολυ και για την απαντηση και για την αμεση ανταποκριση. Χριστινα,τι ετος εισαι? Ειμαι ασχετη και χρηζω αμεσης καθοδηγησης..αν δε σου δημιουργω προβλημα,θα ηθελα να σε ζαλισω με αποριες που εχω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Νοε 12 2014, 11:00

Τελειώνω φέτος. Αν μπορώ να βοηθήσω, ό,τι θες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
katerina3313
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 9 Ηλικία : 36

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Νοε 12 2014, 12:39

Αν μπορω καπου να σου στειλω το mail μου γιατι επειδη ειμαι νεα στο φορουμ δε με αφηνει το συστημα να το δημοσιευσω.
Θελω τη γνωμη σου για καποια μαθηματα,για το που μπορω να βρω σημειωσεις και για το ποια μαθηματα δεν απαιτουν παρακολουθηση,γιατι δουλευω καθε μερα 10-12 ωρες! Ουφ! Περιπου αυτα! Ελπιζω να μη σε ζαλισα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

 Άλλη ξένη γλώσσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ξένη γλώσσα    Άλλη ξένη γλώσσα Icon_minitimeΤετ Νοε 12 2014, 14:00

Εδώ είναι το link με κάποιες σημειώσεις.
Σε πολλά μαθήματα οι καθηγητές ανεβάζουν στο e-class δικές τους σημειώσεις (το μεγαλύτερο μέρος των μαθημάτων της σχολής βγήκε έτσι για μένα). Παρακολούθησα ελάχιστα. Όλες τις πρακτικές και μερικά ακόμα (π.χ. θέατρο και μερικά που ήθελα να τα παρακολουθήσω, χωρίς να είναι υποχρεωτικό). Επίσης κι εγώ τα έκανα όλα αυτά παράλληλα με δουλειά, οπότε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι βγαίνει. Αν κοιτάξεις, πριν καμιά διετία, είχα κάνει ένα αντίστοιχο (ίσως πιο αγχωμένο) post στο forum, οπότε μπορώ να το πω με σιγουριά.
Αν θέλεις κάτι, για το οποίο δεν υπάρχει θέμα στο forum, στείλε μου pm :)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
 
Άλλη ξένη γλώσσα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γλώσσα και Εκπαίδευση
» Γλώσσα και σκέψη
» Γλώσσα και Σκέψη
» Γλώσσα, κοινωνία και νόηση
» Γλώσσα, Κοινωνία και Νόηση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλικία Αθηνών :: Τα μαθήματα-
Μετάβαση σε: