ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 κατατακτήριες εξετάσεις

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
τόνια
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2 Ηλικία : 34

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΚυρ Αυγ 09 2015, 03:30

Καλησπέρα! θα ήθελα κι εγώ πληροφορίες σχετικά με τις κατατακτήριες εξετάσεις του τμήματός σας. Περισσότερο αν ξέρετε τι θέματα βάζουν και αν υπάρχουν βοηθητικές σημειώσεις. Η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΤρι Αυγ 18 2015, 06:05

Αυτό με τις κατατακτήριες μου έχει κινήσει τρομέρα το ενδιαφέρον... Κάθε χρόνο υπάρχουν άτομα που ρωτάνε, κάθε χρόνο κανείς δεν τους απαντάει, γιατί κανείς δεν ξέρει, αλλά αυτά τα άτομα, δεν μπαίνουν στον κόπο, αφού δώσουν, να γράψουν κάτι στο forum. Σημείο των καιρών άλλωστε...
Δυστυχώς Τάνια μου, δύσκολο να πάρεις απάντηση... Ελπίζω να εξεταστείς επιτυχώς και να επιστρέψεις να κάνεις κάποιο σχόλιο κι εδώ...
Απ'ό,τι βλέπω από τα βιβλία που προτείνονται, αντιστοιχούν στα μαθήματα

  • Ανάπτυξη του παιδιού Ι & ΙΙ,
  • Ανάπτυξη του Λόγου,
  • Ψυχολογία της Εκπαίδευσης,
  • Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης,
  • Εισαγωγή στις επιστήμες της αγωγής Ι & ΙΙ,
  • Κριτική παιδαγωγική και εκπαιδευτική πράξη,
  • Εισαγωγή στην κοινωνιολογία,

που είναι από τα βασικά μαθήματα του Τμήματος. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε να βρεις τις σημειώσεις από αυτά τα μαθήματα, μιας που δεν έχω ιδέα τι είδους είναι οι εξετάσεις. Αν ήμουν στη θέση σου, δύο πράγματα θα έκανα...
Α) ΑΝ δεν είχα το χρόνο να διαβάσω αυτά τα βιβλία, θα έβρισκα σημειώσεις από αυτά τα μαθήματα και θα έδινα τις εξετάσεις, προκειμένου να μη χάσω την ευκαιρία. Στην τελική, ποτέ δεν ξέρεις.
Β) Θα έβρισκα χρόνο (θα ξαναέδινα του χρόνου, αν δεν πέρναγα φέτος, με το πρώτο σύστημα), θα δανειζόμουν αυτά τα βιβλία (γιατί τα περισσότερα από αυτά είναι πανάκριβα) και θα τα διάβαζα αρκετές φορές και πολύ προσεκτικά. Τα περισσότερα είναι ενδιαφέροντα και ευκολοανάγνωστα.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
τόνια
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2 Ηλικία : 34

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΤρι Αυγ 18 2015, 08:44

Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Κάπως έτσι κινούμαι. Επειδή δεν έχω σημειώσεις διαβάζω απο τα βιβλία που όντως είναι ενδιαφέροντα. Αφού μου λες ότι δεν γνωρίζεται πολλά για τη διαδικασία των εξετάσεων, αν έχω έστω και μια παραπάνω πληροφορία στο μέλλον θα σας την ανακοινώσω για τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους. Παρ΄όλα αυτά ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Καλή συνέχεια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
abelaki
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4 Ηλικία : 44

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 09:50

Μόλις δώσω τον Δεκέμβρη θα σας ενημερώσω για τα θέματα τςν κατακτηρίων. Πάντως αν μπορείτε να βρείτε κάποιον που λεχει τελειώσει την σχολή και έχει σημειώσεις, εύκολα βγάζεις μια άκρη για το τι να διαβάσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
abelaki
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4 Ηλικία : 44

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 09:52

τα θέματα για τις κατατακτληριες 2014 έχουβ ως εξής


ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ


Θέμα

“ Με την ανάπτυξη των επιστημών αγωγής, η παιδαγωγική σκέψη και προβληματική, ανοίγει τα σχολικά πλαίσια και εμπλουτίζεται με ψυχολογικές, κοινωνικοπολιτικές και φιλοσοφικές οπτικές για την αντιμετώπιση εκπαιδευτικών γεγονότων όσο περίπλοκων και αν είναι στο κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο”.

α) Σύμφωνα με αυτή την φράση, αναπτύξτε την αξία των επιστημών αγωγής. β) Επιλέξτε μία από τις επιστήμες αγωγής και αναπτύξτε πόσο βοηθά τον εκπαιδευτικό στην καθημερική πρακτική του.


ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ


Θέμα

Σχολιάστε το γεγονός ότι η ισότητα των ευκαιριών είναι μέσο αντιμετώπισης της κοινωνικής ανισότητας. (10 μονάδες)







ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ


Θέμα

Αναπτύξτε τις θεωρίες που αφορούν την ανάπτυξη της γλώσσας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χριστίνα
Ενήλικας
Ενήλικας
Χριστίνα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 260 Ηλικία : 37

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 10:50

Είσαι τέλεια! Εύχομαι καλά αποτελέσματα :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cgi.di.uoa.gr/~std03188/
abelaki
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4 Ηλικία : 44

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: dates   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΤετ Δεκ 02 2015, 21:33

Βγήκαν οι ημερομηνίες φια την διεξαγωγή των εξετάσεων! 15-16-17/12 Κοινωνιολογία-παιδαγωγικά-ψυχολογία

http://www.ecd.uoa.gr/?p=5523
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiotaVr
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1 Ηλικία : 36

κατατακτήριες εξετάσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κατατακτήριες εξετάσεις   κατατακτήριες εξετάσεις Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2015, 07:25

Θέματα κατατακτήριων εξετάσεων 2015-2016

Κοινωνιολογία (κοινωνικές επιστήμες)
Ένα θέμα με δέκα ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
Ένα θέμα με δέκα ερωτήσεις σωστου-λαθους.
Ένα θέμα αναπτυξης :
Ποιες θα ήταν οι κοινωνικές κ εκπαιδευτικές συνέπειες στο εκπαιδευτικό σύστημα που βασίζεται στην αριστεία για την ανάπτυξη κ τη βελτίωση του σχολείου;
Ή διατύπωση είναι στο περίπου, αλλά το νόημα είναι αυτο).


Επιστήμες της αγωγης-παιδαγωγικα
Ένα θέμα ανάπτυξης με δύο υπό ερωτήματα.
(σύμφωνα με ένα κείμενο του mialaret που έδινε)
α) ποια είναι ή διάφορα των επιστημών της αγωγής από την παραδοσιακή παιδαγωγική.
β) πως μπορεί ή κοινωνιολογία της εκπαίδευσης να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς στην καθημερινή τους πρακτική στο σχολείο; (Οπό πιο πίστα θυμάμαι τη διατύπωση πάλι)

Ψυχολογία
Φανταστείτε ότι συμμετεχετε στο σχεδιασμό ενός προγράμματος για την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του παιδιού το οποίο απευθύνεται σε γονείς με παιδιά ηλικίας 0-2 ετών. Ποιες πρακτικές θα προτεινατε κ με βάσεις ποιες θεωρίες;
(Κάπως έτσι διατυπωμενο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
κατατακτήριες εξετάσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κατατακτήριες Εξετάσεις-θέματα εξετάσεων
» Κατατακτηριες εξετάσεις
» ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2015
» Αναζήτηση σημειώσεων - κατατακτήριες εξετάσεις
» Ερωτήσεις, απορίες...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλικία Αθηνών :: Οδηγός φοιτητή-
Μετάβαση σε: