ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κατατακτηριες εξετάσεις

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Efi_Kon
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2 Ηλικία : 32

Κατατακτηριες εξετάσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατατακτηριες εξετάσεις    Κατατακτηριες εξετάσεις  Icon_minitimeΤρι Φεβ 06 2018, 15:55

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι πολύ σοβαρά τον ερχόμενο Νοέμβριο να υποβάλλω αίτηση για τις κατατακτηριες εξετάσεις του τμήματος σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για το βαθμό δυσκολίας των εξετάσεων, για το πρόγραμμα σπουδών και για τον τρόπο εύρεσης των απαραίτητων συγγραμμάτων. Θα ήθελα να μάθω δηλαδή:
1)Είναι πολύ δύσκολο να επιτυχεις; (δυσκολία θεμάτων, περιορισμένοι επιτυχόντες, τρόπος βαθμολόγησης)
2)Είναι πολύ απαιτητικό το πρόγραμμα σπουδών; (Διότι θα πρέπει να συνταιριαξω διάβασμα και δουλειά)
3)Μπορώ ως απλός πολίτης να δανειστώ συγγράμματα από τη βιβλιοθήκη της σχολής;

Κάθε πληροφορία σας, θα είναι πολύτιμη για μένα.
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LaVo
Νήπιο
Νήπιο
LaVo


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5 Ηλικία : 33

Κατατακτηριες εξετάσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτηριες εξετάσεις    Κατατακτηριες εξετάσεις  Icon_minitimeΔευ Φεβ 12 2018, 09:07

Καλησπέρα efi_kon,

Δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο για τις κατατακτήριες εξετάσεις του τμήματός μας, όμως έριξα μια ματιά στα ζητούμενα προς εξέταση (http://www.ecd.uoa.gr/?page_id=71) και μου φάνηκαν πολύ οικεία, καθώς τα περισσότερα είναι μαθήματα που κάναμε στο πρώτο έτος. Δεν μου φαίνεται ότι είναι κάτι δύσκολο. Για εμένα τουλάχιστον φαίνονται βατά ειδικά για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και τον ενδιαφέρουν αυτά τα γνωστικά αντικείμενα.

Σίγουρα χρειάζεται διάβασμα πάντως, δεν είναι παίξε γέλασε.

Επίσης, αυτά τα μαθήματα έχω την εντύπωση ότι αναγνωρίζονται από τη γραμματεία και δεν χρειάζεται να τα ξαναδώσεις άπαξ και περάσεις στη σχολή.

Ελπίζω ότι έστω και τα λίγα αυτά να είναι κατατοπιστικά.
Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LaVo
Νήπιο
Νήπιο
LaVo


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5 Ηλικία : 33

Κατατακτηριες εξετάσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτηριες εξετάσεις    Κατατακτηριες εξετάσεις  Icon_minitimeΔευ Φεβ 12 2018, 09:46

Ξέχασα επίσης να προσθέσω κάτι όσον αφορά τη δυσκολία της σχολής που έθιξες. Η σχολή έχει πολλά υποχρεωτικά και επιλογής μαθήματα. Αυτά πάνω κάτω θα έλεγε κανείς ότι έιναι βατά. Όμως οι πρακτικές είναι αρκετά απαιτητικές και χρειάζονται καλή γνώση των προηγούμενων μαθημάτων. Χρειάζεται δηλαδή μια ευσυνείδητη πορεία ενασχόλησης με τη σχολή κι όχι παραμέλησή της επειδή δήθεν θεωρείται εύκολη....

Όσον αφορά λοιπόν τις πρακτικές λαμβάνουν χώρα από το δεύτερο έτος και μετά. Στο δεύτερο και στο τρίτο έτος χωριζόμαστε αλφαβητικά σε εαρινό και χειμερινό εξάμηνο. Στο τέταρτο έχουμε και στα δύο εξάμηνα υποπρακτικές και χωριζόμαστε ανάλογα με τα θέματα των πρακτικών (δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί για να ξέρω λεπτομέρειες).

Η πρακτική του δεύτερου έτους είναι απλή, χωρίς πολλές απαιτήσεις και θα έλεγε κανέις προστάδιο γαι την πρακτική του τρίτου έτους. Επισκεπτόμαστε νηπιαγωγεία εναλλάξ με τα μαθήματα που γίνονται στην τάξη. Αυτές οι επισκέψεις δεν ξεκινούν πάντως από την αρχή του εξαμήνου και λαμβάνουν χώρα πρωινές ώρες. Η μόνη απαίτηση είανι οι εργασία που πρέπει να συντεθεί και να κατατεθεί το τέλος του εξαμήνου.

Η πρακτική του τρίτου έτους έτους είναι πολύ απαιτητική, πάντα βέβαια για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και να αποδώσει. Κατ᾽αυτήν λίγο μετά την έναρξη του εξαμήνου, ξεκινάνε οι εβδομαδιαίες επισκέψεις στα νηπιαγωγεία, κατά τις ημέρες Πέμπτη και Παρασκευή. Το Σάββατο και την Κυριακή στέλναμε τα δελτία των παρατηρήσεών μας στην επόπτρια και μέσα στην εβδομάδα είχαμε συναντήσεις με αυτήν για συζήτηση πάνω στα δελτία μας. Επιπλέον, μέσα στην εβδομάδα είχαμε δύο πρωινά μαθήματα υποχρεωτικής παρακολούθησης. Με λίγα λόγια, όλη η εβδομάδα μας περιστρεφόταν γύρω από την πρακτική. Εκτός αυτού πραγματοποοιούνται τρεις επισκέψεις και σε δημοτικά και προς τα χΡιστούγεννα λαμβάνουν χώρα οι τρεις συνολικά ομαδικές παρεμβάσεις μας... Μεγάλη υπόθεση αυτές οι παρεμβάσεις, λόγω του σχεδιασμού που απαιτούν και του λίγου διαθέσιμου χρόνου. Στο τέλος, έρχεται η σύνθεση ατομικής και ομαδικής εργασίας που απαιτούν πολύ χρόνο και αυτές..
Συμβουλή: Μην τις αφήνετε για πριν τις εξετάσεις, ξεκινήστε τις μετά τις διακοπές τωνΧριστουγέννων, για να μην πιεστείτε.

Ελπίζω αυτές οι λεπτομέρειες να μην είναι αφορμή για μη επιλογή της σχολής λόγω φόβου φόρτου εργασίας. Άλλωστε όταν κάτι πραγματικά σου αρέσει το κάνεις όσο δύσκολο και να είναι και δεν γκρινιάζεις ούτε βέβαια κομπάζεις για την ανωτερότητα της σχολής σου λόγω της δυσκολίας που την χαρακτηρίζει. Διότι η δυσκολία είναι σχετική..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Efi_Kon
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2 Ηλικία : 32

Κατατακτηριες εξετάσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτηριες εξετάσεις    Κατατακτηριες εξετάσεις  Icon_minitimeΔευ Φεβ 12 2018, 11:05

Οι συμβουλές σου μου είναι πράγματι πολύ χρήσιμες! Η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι να το κάνω, επειδή μου αρέσει. Παρά την πραγματικότητα, η οποία φαίνεται δύσκολη όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι λίγο γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το συνδυάσω με τη δουλειά! Ακούω για υποχρεωτικά μαθήματα.. Ελπίζω να τα καταφέρω.. Το θετικό είναι ότι μέσα από τα λόγια σου κατάλαβα πως πραγματικά μαθαίνεις πράγματα! Σε υπερευχαριστω για το χρόνο σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marrou
Έφηβος
Έφηβος



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 42 Ηλικία : 43

Κατατακτηριες εξετάσεις  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτηριες εξετάσεις    Κατατακτηριες εξετάσεις  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 25 2018, 00:47

σχετικά με τις εξετάσεις θα μπορούσες να βρεις τα βιβλία στη βιβλιοθήκη και να τα δανειστείς για λίγες ώρες με την ταυτότητα για να βγάλεις φωτοτυπίες. Στις εξετάσεις τα θέματα μπορεί να είναι ανάπτυξης ή/και πολλαπλής επιλογής (πχ στην Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης). Με τον τελευταίο νόμο το ποσοστό επιτυχόντων είναι μεγαλύτερο και σίγουρα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να περάσει κάποιος που θα προετοιμαστεί, καθώς δεν παίρνουν πια ξεχωριστά απόφοιτους ΑΕΙ (που πριν ήταν 1-2 άτομα) αλλά ανάλογα η κατάταξη γίνεται ανεξαρτήτων πρώτου πτυχίου σύμφωνα με τη συνολική βαθμολογία. Τώρα για τη φοίτηση, όντως για κάποιον που δουλεύει χρειάζεται οργάνωση χρόνου και περισσότερη προσπάθεια ειδικά με τις πρακτικές του τρίτου έτους που έχουν παρακολουθήσεις, εποπτείες και νηπιαγωγεία δύο φορές την εβδομάδα. Επίσης στο δεύτερο έτος αν και οι πρακτικές δεν είναι κάτι δύσκολο για όποιον έχει σχετική γνώση της εκπαίδευσης, το κακό είναι ότι μαθήματα και παρακολουθήσεις είναι μόνο πρωί (για όποιον δουλεύει πρωί, βέβαια...). Επειδή όλα αυτά είναι υποχρεωτικά έχει βέβαια και παρουσίες. Πάντως οι καθηγητές είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν και αν πράγματι σε ενδιαφέρει θα σύστηνα να το προσπαθήσεις γιατί αξίζει τον κόπο. Η σχολή έχει πολύ ενδιαφέρον, δίνει πολλά ερεθίσματα για περαιτέρω επεξεργασία ακόμη και για κάποιον που έχει κάνει ήδη σπουδές στον ευρύτερο χώρο της εκπαίδευσης. Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατατακτηριες εξετάσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερωτήσεις, απορίες...
» κατατακτήριες εξετάσεις
» Κατατακτήριες Εξετάσεις-θέματα εξετάσεων
» ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2015
» Αναζήτηση σημειώσεων - κατατακτήριες εξετάσεις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλικία Αθηνών :: Xρήσιμες πληροφορίες :: Συχνές απορίες φοιτητών-
Μετάβαση σε: