ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κατατακτήριες

Πήγαινε κάτω 
+20
Catherined20
Χριστίνα
zwh21
tzotzo
strmcr
Theodora_O
filologos90
black1982
Irini
chocoholic1989
asimeniasfika
katerina144
eiri
GeorgiaS
irene
Roza
Admin
roulagara
elenaki22
Ιριδα
24 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vasifi
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2 Ηλικία : 39

Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 23 2014, 22:32

Καλημέρα,

πως θα καταλάβω ποια ακριβώς κεφάλαια πρέπει να διαβάσω από κάθε βιβλίο; Ειδικά για το μάθημα των παιδαγωγικών που στην ύλη είναι 7 βιβλία δυσκολεύμομαι λίγο να ξεχωρίσω (με βάση τα περιεχόμενα των βιβλίων που είδα στο Internet) ποια κεφάλαια είναι στην ύλη απο κάθε βιβλίο. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει; Μήπως πρέπει να διαβάσουμε ολόκληρα τα βιβλία;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marrou
Έφηβος
Έφηβος



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 42 Ηλικία : 43

Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Σεπ 24 2014, 08:03

Από τους 15 παιδαγωγούς και την ιστορία της εκπαίδευσης μπορείς να ξεχωρίσεις κάποια κεφάλαια (συγκεκριμένοι παιδαγωγοί και περίοδοι που αναφέρονται στην ύλη). Από τα υπόλοιπα βιβλία δεν ξέρω αν μπορείς να διαβάσεις μεμονωμένα κεφάλαια. Το είδος των ερωτήσεων που βάζουν νομίζω ποικίλλει από χρονιά σε χρονιά. Μπορεί να είναι κάτι σαν κρίσεως και να θέλει ανάπτυξη αλλά μπορεί να είναι και κάτι πιο συγκεκριμένο οπότε δεν ξέρω τι είναι πιο ασφαλές να κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Catherined20
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3 Ηλικία : 34

Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 17 2014, 13:32

Γειά σας! Ήθελα κι εγώ να δώσω φέτος κατατακτήριες εξετάσεις! Αλλά επειδή κι εγώ δεν κατάφερα να βγάλω άκρη στο τι πρέπει να διαβάσουμε ακριβώς και επειδή καλό είναι να πας καλά προετοιμασμένος για να δώσεις είπα να το αφήσω για φέτος..Ή ύλη είναι όντως μεγάλη, φαντάζομαι βέβαια επιλέγουμε κάποια κεφάλαια απο κάθε βιβλίο αλλά θέλει χρόνο..Α! Όσον αφορά τα βιβλία εγώ αγόρασα τα 2 συγγράμματα για τον τομέα της ψυχολογίας και όντως είναι ΠΟΛΥ ακριβά...Απο την άλλη να μην έχεις τα βιβλιά του αντικειμένου με το οποίο θες να ασχολήθεις,είναι κρίμα!Σίγουρα δεν θα μπορέσω να τα αγοράσω όλα.Αν κάποιος μπορεί να μας βοηθήσει με τα κεφάλαια,τι πρέπει να διαβάσουμε θα ήταν πολύ καλό!
Καλή επιτυχία σε όσους δώσουν και καλή συνέχεια στους υπόλοιπους...:-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Εύα Γ
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1 Ηλικία : 37

Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατατακτήριες - Παλιά Θέματα   Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μάης 07 2015, 00:32

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος τα παλιά θέματα των κατατακτηρίων εξετάσεων?Θα σας ήμουν πραγματικά ευγνώμων!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marrou
Έφηβος
Έφηβος



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 42 Ηλικία : 43

Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μάης 21 2015, 11:03

Στα παιδαγωγικά ήταν(πριν δύο χρόνια) ένα θέμα ανάπτυξης, δε θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση αλλά ήταν κάτι σχετικά με τη σχολική αποτυχία, υπο το πρίσμα ποιών επιστημών θα εξετάζαμε το θέμα ως ερευνητές ή κάπως έτσι.........
Στην ψυχολογία πάλι μόνο ένα θέμα, κάτι για μεθόδους έρευνας, δε το θυμάμαι και αυτό, πάντως κάτι γενικό.....(και θα έλεγα όχι και τόσο σαφές )
Στην κοινωνιολογία πάλι ήταν διαφορετικό το στυλ των ερωτήσεων, δηλαδή είχε σωστό/λάθος και ανάπτυξης ένα θέμα με τον Μπουρντιέ (που γενικά είναι πολύ σημαντική η θεωρία του) και ένα για το γλωσσικό κώδικα του Μπερστίν.

Νομίζω πάντως ότι κάθε χρόνο δεν είναι ίδιο το στυλ των ερωτήσεων, κάποιες φορές έχει αρκετές ερωτήσεις σωστό λάθος, κάποιες φορές (όπως στα δύο μαθήματα που ανέφερα παραπάνω)έχει μόνο ένα θέμα και άλλες έχω ακούσει για περισσότερα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατατακτήριες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερωτήσεις, απορίες...
» σημειώσεις για κατατακτήριες
» Κατατακτηριες εξετάσεις
» Κατατακτήριες Εξετάσεις-θέματα εξετάσεων
» κατατακτήριες εξετάσεις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλικία Αθηνών :: Xρήσιμες πληροφορίες :: Συχνές απορίες φοιτητών-
Μετάβαση σε: