ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κατατακτήριες

Πήγαινε κάτω 
+20
Catherined20
Χριστίνα
zwh21
tzotzo
strmcr
Theodora_O
filologos90
black1982
Irini
chocoholic1989
asimeniasfika
katerina144
eiri
GeorgiaS
irene
Roza
Admin
roulagara
elenaki22
Ιριδα
24 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ιριδα
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21 2011, 02:13

Καλημέρα σας, ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα. Αν και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ δυσκολο να περασεις αποφασισα να το προσπαθήσω γιατι καλό ειναι να κυνηγας αυτό που θες μερικες φορες. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα καταφέρω να ολοκληρώσω τις σπουδες γιατί εχω ακούσει ότι απαιτείται παρακολούθηση σε αρκετά μαθήματα. Ισχυει; Εργαζομαι μεχρι τις 4 το απόγευμα και μου ειναι δυσκολο να δίνω το παρον σε ργαστηριακα μαθηματα. Μπορει καποιος να με ενημερωσει πόσες ωρες ειναι η υποχρεωτική πρακτική άσκηση σε νηπαγωγεία; Τα σεμινάρια απαιτούν παρουσία; Γενικά πόσο εφικτό είναι κάποιος εργαζόμενος να καταφέρει να πάρει πτυχιο; Σκεφτομουν για τις πρακτικές να χρησιμοποιούσα την κανονική μου άδεια αλλά αν για παράδειγμα κρατάει πάνω από μηνα αυτό ειναι αδύνατο... Μπορει κάποιος να με ενημερώσει; Ευχαριστώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤρι Αυγ 23 2011, 03:33

Γειά σου Ίριδα!! Κατά τη γνώμη μου, η απόφασή σου να δώσεις κατατακτήριες στο τμήμα μας είναι πραγματικά ενα πολύ καλό βήμα για την επαγγελματική σου κατάρτιση. Πρέπει να κυνηγάς αυτό που θέλεις γιατί μέσα από όλη αυτή τη προσπάθεια θα ανταμοιφθείς!

Λοιπόν, όσον αφορά το κομμάτι της σχολής, τα έτη φοίτησης όπως γνωρίζεις φυσικά είναι 4. Τα μαθήματα διαχωρίζονται σε υποχρεωτικά και επιλογής. Σωστά έχεις ακούσει πως κάποια μαθήματα απαιτούν παρακολούθηση. Κάποιοι καθηγητές μάλιστα βάζουν και απουσίες! Αλλά αυτό μη σε απασχολεί γιατί συνήθως υπάρχουν δύο τμήματα στα υποχρεωτικά μαθήματα επειδή ο αριθμός των φοιτητών είναι μεγάλος. Οπότε, έχεις την ευκαιρία να ρυθμίζεις και το πρόγραμμα με τη δουλειά σου! Σχετικά με τη πρακτική άσκηση, στο δ' εξάμηνο θα πρέπει να πας σε σχολείο 4 φορές μόνο και στα επόμενα εξάμηνα μία φορά την εβδομάδα! Επειδή εγώ τώρα θα παω στο τρίτο έτος, δυστυχώς δεν ξέρω ακόμη για την πρακτική του τελευταίου έτους αλλά πολύ ευχαρίστως να μάθω για να σε ενημερώσω! Τα σεμινάρια θα σε βοηθήσουν πολύ να μαζέψεις διδακτικές μονάδες για το πτυχίο σου και από όσο γνωρίζω, δεν απαιτούν υποχρεωτική παρακολούθηση. Ελπίζω να σε βοήθησα! Αν θέλεις, μπορώ να σου δώσω και όλες μου τις σημειώσεις για να βοηθήσω ακόμη περισσότερο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
roulagara
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 00:23

καλημερα!!!θα ηθελα μια βοήθεια θελω να δωσω κατατακτηριες στο τεαπη που θα μπορουσα να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί για να αγοράσω τα βιβλία κοστίζουν παρα πολυ.............είναι πανάκριβα.ευχαριστώ ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 00:44

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μπορούμε να βρούμε σημειώσεις για τα περισσότερα μαθήματα των δύο πρώτων χρόνων. Και πέραν τούτου, σύντομα θα ανεβούν και στο φόρουμ στην θεματική ενότητα 'Σημειώσεις'.

Επίσης, μπορούμε να εφαρμόσουμε και την τακτική δανεισμού πανεπιστημιακών βιβλίων. όποιος θέλει μπορεί να σου δώσει τα βιβλία του και εσύ να τα επιστρέψεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
roulagara
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κατατακτηριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 00:51

θα ανέβουν σημειώσεις για τα μαθήματα που δίνουμε κατατακτήριες? Τα μαθήματα τα οποία δίνουμε κατατακτήριες διδάσκονται στο τεαπη .Μπορώ να πάω στην γραμματεία και να τα ζητήσω για να τα βγάλω φωτοτυπίες?Δε γνωρίζω κανέναν απο τεαπη για να τα πάρω έχω τελειώσει πληροφορική είμαι λίγο άσχετη με το αντικείμενο και όπως καταλαβαίνεις δε ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω .Θα ήθελα να ρωτήσω και κατι ακόμα έχεις ιδέα καθόλου για τα θέματα είναι δυσκολα!!!!Γνωρίζεις τι έπεσε πέρυσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 01:12

Με συγχωρείς, εννοείς τα βιβλία που πρέπει να διαβάσεις για να δώσεις κατατακτήριες ετσι;
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πας στη γραμματεία του τμήματος που επιθυμείς να εισαχθείς και να ρωτήσεις εκεί για τις προυποθέσεις καθώς και την εξεταστέα ύλη. Αν και από όσο ξέρω σου δίνουν 6 θέματα οι καθηγητές και επιλέγουν τα 3 απο τα οποία σε ενα θα εξεταστείς.

Δες εδώ γενικές πληροφορίες http://archive.minedu.gov.gr/el_ec_page790.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 01:14

Ρώτησε στην γραμματεία για να είσαι σίγουρη και αν τα θέματα ανήκουν σε κάποια μαθήματα που διδάσκονται στο ΤΕΑΠΗ μπορούμε να σου δώσουμε σημειώσεις και βιβλία.

Λογικα θα ανακοινωθούν τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 01:18

Πέρυσι είχαν ανακοινωθεί όπως θα δεις εδώ:

http://www.aktis.edu.gr/site.php?&PHPSESSID=epfjqbvuboglbm&file=subpages-view.xml&id=1165&cid=236&catid=14
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
roulagara
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κατατακτηριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 01:59

τα μαθήματα είναι τα εξής:
ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
Ύλη
 Αναπτυξιακή ψυχολογία: Αντικείμενο, Ζητήματα Προβληματισμού, Μέθοδος
 Θεωρίες για την ανάπτυξη
 Κληρονομικότητα και περιβάλλον
 Προγεννητική ανάπτυξη
 Ανάπτυξη κατά τη βρεφική, νηπιακή και παιδική ηλικία: σωματική, γνωστική,
γλωσσική, συναισθηματική, κοινωνική ανάπτυξη
Βιβλιογραφία
1. Craig, G.J. και Baucum, D. (2007). Η ανάπτυξη του ανθρώπου. Τόμος
Α.(Μετάφραση: Α. Ιωαννίδου. Επιμέλεια:Π. Βορριά) Αθήνα: Παπαζήσης.
2. Γαλανάκη, Ε. (2003). Θέματα αναπτυξιακής ψυχολογίας: γνωστική – κοινωνική -
συναισθηματική ανάπτυξη. Αθήνα: Ατραπός.
ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ
Ύλη
 Το αντικείμενο των επιστημών της Αγωγής
 Σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες
 Ο ρόλος του εκπαιδευτικού στην εκπαιδευτική διαδικασία σήμερα.
Βιβλιογραφία
1. REBLE, A., Ιστορία της Παιδαγωγικής, Εκδ. Α.Παπαδήμας, Αθήνα 1996. Κυρίως:
Η συμβολή του Διαφωτισμού στη διαμόρφωση των σύγχρονων παιδαγωγικών
ρευμάτων.
2. MIALARET, G. (επιμ.) Εισαγωγή στις Επιστήμες της Αγωγής, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα
1996.
3. ΚΟΥΤΣΟΥΒΑΝΟΥ , Ε. Η θεωρία του Piaget και παιδαγωγικές εφαρμογές στην
προσχολική εκπαίδευση, Εκδ. Οδυσσέας, Αθήνα 1994
4. ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ, Κ. Βιωματική-Επικοινωνιακή Διδασκαλία. Η εισαγωγή της Μεθόδου
Project στο Σχολείο, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα 1994.
5. VANDENBROECH M., Με τη ματιά του Γέτι – Η καλλιέργεια του σεβασμού του
«άλλου» στην εκπαίδευση, εκδόσεις Νήσος, Αθήνα 2004.
ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
Ύλη
 Η κοινωνιολογία και το αντικείμενό της.
 Κοινωνιολογικές προσεγγίσεις της εκπαίδευσης.
 Κοινωνικές ανισότητες στην εκπαίδευση: ερευνητικά δεδομένα και θεωρητικές
ερμηνείες.
 Μικρο-κοινωνιολογικές προσεγγίσεις της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Βιβλιογραφία
1. Φραγκουδάκη, Α.(1985), Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης-Θεωρίες για την κοινωνική
ανισότητα στο σχολείο, Αθήνα, εκδ. Παπαζήση.
2. Giddens, A. (1989), Εισαγωγή στην κοινωνιολογία, Αθήνα, εκδ. Οδυσσέας.
3. Λάμνιας Κ., (2002), Κοινωνιολογική θεωρία και εκπαίδευση. Διακριτικές προσεγγίσεις,
Αθήνα, εκδ.Μεταίχμιο.
4. M.Hugues &C.J.Kroehler (2007) Κοινωνιολογία: Οι βασικές έννοιες, Αθήνα,
εκδ.Κριτική.
μπορούμε να τα βρούμεσε σημειώσεις ή φωτοτυπίες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 24 2011, 02:12

Όλα δεν τα έχω αλλά έχω αυτά τα τρία:

Γαλανάκη, Ε. (2003). Θέματα αναπτυξιακής ψυχολογίας: γνωστική – κοινωνική -
συναισθηματική ανάπτυξη. Αθήνα: Ατραπός

Φραγκουδάκη, Α.(1985), Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης-Θεωρίες για την κοινωνική
ανισότητα στο σχολείο, Αθήνα, εκδ. Παπαζήση.

M.Hugues &C.J.Kroehler (2007) Κοινωνιολογία: Οι βασικές έννοιες, Αθήνα,
εκδ.Κριτική.

Αν πας στην βιβλιοθήκη της σχολής ίσως βρεις και τα άλλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Ιριδα
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27 2011, 05:54

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πηροφορίες!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27 2011, 06:01

Μακαρι να βοηθησαμε... hug
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
Roza
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βιβλία για κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΔευ Αυγ 29 2011, 05:50

Γεια σας..Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα, και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει όποιο από τα βιβλία της ύλης των εξετάσεων έχει και δεν το χρειάζεται..Επίσης για όσα βιβλία δεν βρω, ξέρετε αν μπορώ να πηγαίνω στην βιβλιοθήκη να τα διαβάζω?

Εδώ, παραθέτω τα βιβλία που είναι στην ύλη:

ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
1.Craig, G.J. και Baucum, D. (2007). Η ανάπτυξη του ανθρώπου. Τόμος Α.(Μετάφραση: Α. Ιωαννίδου. Επιμέλεια:Π. Βορριά) Αθήνα: Παπαζήσης.
2.Γαλανάκη, Ε. (2003). Θέματα αναπτυξιακής ψυχολογίας: γνωστική – κοινωνική - συναισθηματική ανάπτυξη. Αθήνα: Ατραπός.
ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ
1.REBLE, A., Ιστορία της Παιδαγωγικής, Εκδ. Α.Παπαδήμας, Αθήνα 1996. Κυρίως: Η συμβολή του Διαφωτισμού στη διαμόρφωση των σύγχρονων παιδαγωγικών ρευμάτων.
2.MIALARET, G. (επιμ.) Εισαγωγή στις Επιστήμες της Αγωγής, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα 1996.
3.ΚΟΥΤΣΟΥΒΑΝΟΥ , Ε. Η θεωρία του Piaget και παιδαγωγικές εφαρμογές στην προσχολική εκπαίδευση, Εκδ. Οδυσσέας, Αθήνα 1994
4.ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ, Κ. Βιωματική-Επικοινωνιακή Διδασκαλία. Η εισαγωγή της Μεθόδου Project στο Σχολείο, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα 1994.
5.VANDENBROECH M., Με τη ματιά του Γέτι – Η καλλιέργεια του σεβασμού του «άλλου» στην εκπαίδευση, εκδόσεις Νήσος, Αθήνα 2004.
ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
1.Φραγκουδάκη, Α.(1985), Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης-Θεωρίες για την κοινωνική
ανισότητα στο σχολείο, Αθήνα, εκδ. Παπαζήση.
2.Giddens, A. (1989), Εισαγωγή στην κοινωνιολογία, Αθήνα, εκδ. Οδυσσέας.
3.Λάμνιας Κ., (2002), Κοινωνιολογική θεωρία και εκπαίδευση. Διακριτικές προσεγγίσεις, Αθήνα, εκδ.Μεταίχμιο.
4.M.Hugues &C.J.Kroehler (2007) Κοινωνιολογία: Οι βασικές έννοιες, Αθήνα, εκδ.Κριτική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Ρόζα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΔευ Αυγ 29 2011, 06:16

Γειά σου Roza! Λοιπόν, από τα συγκεκριμένα βιβλία, εγώ έχω 3 τα οποία μπορώ να σου τα δώσω κάποια στιγμή και να τα βγάλουμε φωτοτυπίες γιατί μου τα έχει ζητήσει και άλλη κοπέλα για τον ίδιο λόγο.

Εγώ έχω:
2.Γαλανάκη, Ε. (2003). Θέματα αναπτυξιακής ψυχολογίας: γνωστική – κοινωνική - συναισθηματική ανάπτυξη. Αθήνα: Ατραπός., 1.Φραγκουδάκη, Α.(1985), Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης-Θεωρίες για την κοινωνική
ανισότητα στο σχολείο, Αθήνα, εκδ. Παπαζήση.
, 4.M.Hugues &C.J.Kroehler (2007) Κοινωνιολογία: Οι βασικές έννοιες, Αθήνα, εκδ.Κριτική

Τα υπόλοιπα βιβλία μπορείς να τα βρεις στη βιβλιοθήκη του τμήματος, να τα δανειστείς και να φωτοτυπήσεις τις σελίδες που χρειάζεσαι! Μπορείς να μπεις στο site της βιβλιοθήκης του τμήματος, θα το βρεις εδώ: http://hippo.lib.uoa.gr/ipac20/ipac.jsp?profile=maingr-tr, να πληκτρολογήσεις τους τίτλους των συγγραμμάτων και να πάρεις τους κωδικούς τους προκειμένου όταν πας στη βιβλιοθήκη, να τα βρεις αμέσως! Φυσικά και μπορείς να διαβάσεις και στη βιβλιοθήκη! Είναι ανοιχτά από τις 9 το πρωί μέχρι τις 4 το επόγευμα αν θυμάμαι καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
irene
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 31 2011, 07:33

καλησπέρα και από μένα κορίτσια (και αγόρια φυσικά!)
θέλω φέτος να δώσω κι εγώ κατατακτήριες αν και το λέω τόσα χρόνια και πράξη δεν το έχω κάνει...όσο όμως μεγαλώνω διαπιστώνω ότι αυτό είναι που θέλω να κάνω και νευριάζω που τότε στα 18 δεν το επέλεξα...
τέλος πάντων, την ύλη την βρήκα, είναι αυτή που έχετε αναρτήσει και σε αυτό το θέμα παραπάνω... τα βιβλία προσπαθώ να τα βρω - κάποια τα έχω καταφέρει...
αυτό που θέλω να ρωτήσω εσάς τις ήδη φοιτήτριες είναι το εξής:
με βάση την περιγραφή της ύλης που ζητείται (από το χώρο ψυχολογίας,παιδαγωγικής,κοινωνικών επιστημών) μπορείτε να μου πείτε για ποια μαθήματα και ποιου εξαμήνου μιλάμε? Ρωτάω γιατί τα βιβλία είναι πάρα πολλά και ακριβά και νομίζω θα ήταν πιο εύκολο να βρούμε τις σημειώσεις των μαθημάτων-καθηγητών για τα αντίστοιχα μαθήματα...
πχ νομίζω πως η ύλη από το χώρο της Ψυχολογίας μάλλον αναφέρεται στο μάθημα Αναπτυξιακή Ψυχολογία. Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας και πράγματα στο φόρουμ του ptde το διδάσκει η Γαλανάκη (που είναι και το ένα βιβλίο της προτεινόμενο για τις κατατακτήριες?)
Εργάζομαι και δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στην βιβλιοθήκη αφού κλείνει το απόγευμα... Μήπως υπάρχουν σημειώσεις μαθημάτων σε κάποιο βιβλιοπωλείο? ή κάπου στο internet?
Κάθε βοήθεια πραγματικά είναι πολύτιμη!
Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 31 2011, 09:42

Kαλώς ήρθες στο φόρουμ irene!

Τυχαίνει να είμαι φοιτήτρια του Παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης και το μάθηματης κ.Γαλανάκη Αναπτυξιακή Ψυχολογία το είχα πέρυσι, έχω δηλαδή και σημειώσειςαπό το μάθημα. Μπορείς να τις βρεις εδώ και να τις κατεβάσεις https://rapidshare.com/#!download|0tl2|444545570|anaptiksiaki_psixologia_epexergasmenes_diafanies.pdf|0|File%20not%20found.%20%28e029a7af%29

Τώρα όσον αφορά για τα μαθημάτα είναι δύσκολο να τα αντιστοιχίσεις με μαθήματα από την σχολή καθώς είναι ευρύ το πεδίο που καλύπτουν. Όποιος γνωρίζει περισσότερα, είναι δηλαδή φοιτητης του ΤΕΑΠΗ μπορεί να ξέρει καλύτερα.

Αδερφούλα μου;; (είναι το elenaki22 και φοιτήτρια του ΤΕΑΠΗ) Εκείνη ξέρει καλύτερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
irene
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Αυγ 31 2011, 10:06

σε ευχαριστώ τόσο πολύ! βασικά έχω ήδη κατεβάσει μεγάλο μέρος των εγγράφων μέσα από το eclass (όσα θεωρούσα ότι έχουν να κάνουν με τα τρία ζητούμενα θέματα) και είχα κατεβάσει και αυτό το link που μου έδωσες... το είχα βρει κάπου μέσα στο ptde(ούτε καν θυμάμαι πια πόσα topics του ptde έχω διαβάσει!!! Πρέπει να ξέρω όοοολο το forum απ'έξω κι ανακατωτά! :) )
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά... αν μπορέσει και το αδερφάκι σου να μου δώσει τα φώτα του ακόμα καλύτερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 06:59

Να με κι εγώ! Μακάρι να γνώριζα όλες τις αντιστοιχίες αλλά προς το παρόν ξέρω τα παρακάτω! Θα προσπαθήσω να βρω και τα υπόλοιπα και θα σου πω!

Φραγκουδάκη, Α.(1985), Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης-Θεωρίες για την κοινωνική
ανισότητα στο σχολείο, Αθήνα, εκδ. Παπαζήση.
M.Hugues &C.J.Kroehler (2007) Κοινωνιολογία: Οι βασικές έννοιες, Αθήνα, εκδ.Κριτική.

Τα συγκεκριμένα συγγράμματα αντιστοιχούν στο μάθημα ''Εισαγωγή στη κοινωνιολογία" και είναι του α' εξαμήνου.

MIALARET, G. (επιμ.) Εισαγωγή στις Επιστήμες της Αγωγής, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα 1996.
Το συγκεκριμένο σύγγραμμα αντιστοιχεί στο μάθημα "Εισαγωγή στις Επιστήμες της Αγωγής" και είναι του α' εξαμήνου.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
irene
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Σεπ 07 2011, 09:32

ελενάκι μόλις γύρισα από ταξίδι και είδα την απάντησή σου..
σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και την βοήθειά σου! κοριτσάκια γενικά βλέπω ότι είστε πολύ πρόθυμες να βοηθήσετε και αυτό με κάνει να νιώθω πολύ καλά! δεν ξέρετε πόσο θέλω να τα καταφέρω να μπω στη σχολή σας, αλλά νομίζω πως δε θα γίνει ποτέ... :( όσο μεγαλώνουμε μεγαλώνουν και οι υποχρεώσεις και κάτι μου λέει πως πάλι δε θα μπορέσω να διαβάσω όσο πρέπει... είναι και λίγες οι θέσεις που δίνονται για απόφοιτους αει (2 αν δεν κάνω λάθος....)
πάντως στα μαθήματα που μου λες σαν αντιστοιχίες βλέπω ότι δεν υπάρχει υλικό στο eclass πέρα από κάτι ασκήσεις και κάτι επεξηγήσεις για τον τρόπο εξέτασης των μαθημάτων...
εγώ έψαξα όλα τα μαθήματα που βρήκα μέσα στο eclass με τίτλο σχετικό με κοινωνιολογία και παιδαγωγικά και έχω κατεβάσει ένα κάρο πράγματα τα οποία...μάλλον θα είναι άσχετα!
θα μπορούσα να βρω σημειώσεις παραδόσεων από αυτά τα μαθήματα να διαβάσω από εκεί αλλά... έχεις υπόψην σου αν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Διαχειριστής
Admin


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 885 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Σεπ 07 2011, 09:51

Κάνε την προσπάθεια και αν το θελήσεις πολύ θα τα καταφέρεις. Σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια, μακάρι να βοηθήσουμε έστω και λίγο. Αυτό είναι το νόημα άλλωστε αυτές τις δύσκολες εποχές που περνάμε, να βοηθά ο ένας τον άλλον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://teaph-athens.forumgreek.com
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Σεπ 07 2011, 10:43

Γλυκιά μου συνέχισε τη προσπαθειά σου και θα ανταμοιφθεις!! Είναι δύσκολα όντως αυτή την εποχή για όλους μας αλλά αξίζει να προσπαθήσουμε για να κάνουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε!
Αν θέλεις, μπορώ να σου δώσω όλες τις σημειώσεις μου από τα μαθήματα που αντιστοιχούν στα συγγράμματα που έχω να σου δώσω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeorgiaS
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 11

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤρι Σεπ 20 2011, 04:18

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα και μετά από πολύ κόπο (λόγω καταλήψεων) κατάφερα να βρω μερικά βιβλία από την προτεινόμενη βιβλιογραφία. Στην ύλη που έχει δημοσιευτεί υπάρχουν τα θέματα που πρέπει να γνωρίζουμε, αλλά δεν έχουν δώσει κάποιες σελίδες από τα βιβλία (όπως σε άλλα τμήματα μαζί με την προτεινόμενη βιβλιογραφία σε κάθε βιβλίο υπάρχουν και οι αντίστοιχες σελίδες). Σε μερικά βιβλία βρίσκεις πολύ εύκολα το αντίστοιχο θέμα, σε κάποια άλλα πάλι όχι. Οπότε θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος να διασταυρώσουμε τις σελίδες που έχω βρει για τα βιβλία που δεν γνωρίζω τι από όλα πρέπει να διαβάσω....; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eiri
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Σεπ 21 2011, 04:00

agaphth giorgia edwsa persy k mphka...h empeiria moy:diabasa ta panta apo ola ta biblia,dystyxws den yparxoyn selides sygkekrimenes einai h alhtheia kai ta themata poy peftoyn einai kapws genika, prepei na pareis loipon mia sfairikh apopsh toy antikeimenoy k sto telos na kaneis monh soy th synthesh se oti soy zhththei..kalo koyragio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeorgiaS
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 11

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Σεπ 21 2011, 06:23

Καλησπέρα EIRI!! Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! Το σωστό είναι αυτό που λες, διότι όντως έχεις σφαιρική εικόνα του αντικειμένου. Επειδή βγάζω φωτοτυπίες τις σελίδες από τα βιβλία, μερικά είναι λίγο δύσκολο να φωτοτυπηθούν ολόκληρα γιατί είναι τόμοι και το κόστος είναι μεγάλο! Απλά βρίσκω σε πρώτη φάση οτιδήποτε σχετικό με το κάθε θέμα, ώστε να διατυπώσω μια πλήρη εικόνα πάνω σε αυτό. Η ύλη είναι αρκετά μεγάλη, αλλά θέλω πολύ να επιτύχω κι εγώ!! Θα ήταν εύκολο, εάν θυμάσαι, να μου πεις πάνω κάτω μερικά θέματα; Εάν γνωρίζεις κι από προηγούμενες χρονιές κάποια, ακόμα καλύτερα; Ότι σου είναι εύκολο κι εάν θυμάσαι φυσικά! Σ' ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eiri
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Κατατακτήριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κατατακτήριες   Κατατακτήριες Icon_minitimeΤετ Σεπ 21 2011, 12:18

to mono poy thymamai apo persy einai sthn enothta psyxologia oti epese h paidikh filia kai htan safes,sta ypoloipa dyo pragmatika den thymamai katholoy diatypwsh gt den htan sygkekrimeno to thema k egrapsa ligo apola peri paidagwgikhs k koinwniologias oti hxera!oyte apo prohgoymenes xronies eixa kataferei na mathw kati,kalh epityxia k se sena!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κατατακτήριες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερωτήσεις, απορίες...
» Κατατακτηριες εξετάσεις
» Κατατακτήριες Εξετάσεις-θέματα εξετάσεων
» κατατακτήριες εξετάσεις
» σημειώσεις για κατατακτήριες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλικία Αθηνών :: Xρήσιμες πληροφορίες :: Συχνές απορίες φοιτητών-
Μετάβαση σε: