ΤΕΑΠΗ Αθηνών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;

Πήγαινε κάτω 
+15
ελενη
Theodora_S
Maria_S
Hara
Maroko
jorjelina
kazani
JoGBb
zina
elpis
Βανέσσα
Irini
elenaki22
xariet
Admin
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hara
Νήπιο
Νήπιο



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Νοε 03 2011, 01:10

ωραια! ευχαριστω πολυ!!! :-D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria_S
Νήπιο
Νήπιο
Maria_S


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 21 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23 2012, 14:43

Κορίτσια μια ερώτηση!
Τα μαθήματα αυτού του β' εξαμηνου εξετάζονται όλα γραπτά(αναφέρομαι πιο πολύ στα επιλογής)?
Έχετε να προτείνετε κάποια που πραγματικά αξιζουν? =)
Ευχαριστωω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23 2012, 15:46

Ναι, κι εγώ θα ήθελα να μάθω ποια από τα μαθήματα επιλογής του β' εξαμήνου είναι προτιμότερα και γιατί, καθώς και πώς εξετάζονται και διεξάγεται το μάθημα, για να έχω μία ιδέα πριν αρχίσει το εξάμηνο...
Πάντως, όσον αφορά το μάθημα Κουκλοθέταρο και Αυτοσχεδιασμοί, άκουσα ότι έχει την ίδια περίπου δομή με το μάθημα Εισαγωγή στο Κουκλοθέατρο, δηλαδή στο τέλος ζητείται μία μικρή παράσταση και μία μικρή εργασία σχετικά με αυτή την παράσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria_S
Νήπιο
Νήπιο
Maria_S


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 21 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 03:38

Irini έγραψε:
Ναι, κι εγώ θα ήθελα να μάθω ποια από τα μαθήματα επιλογής του β' εξαμήνου είναι προτιμότερα και γιατί, καθώς και πώς εξετάζονται και διεξάγεται το μάθημα, για να έχω μία ιδέα πριν αρχίσει το εξάμηνο...
Πάντως, όσον αφορά το μάθημα Κουκλοθέταρο και Αυτοσχεδιασμοί, άκουσα ότι έχει την ίδια περίπου δομή με το μάθημα Εισαγωγή στο Κουκλοθέατρο, δηλαδή στο τέλος ζητείται μία μικρή παράσταση και μία μικρή εργασία σχετικά με αυτή την παράσταση.


ναι και εγώ το φαντάστηκα αυτό..
Πιο πολύ για τα άλλα θα ηθελα να ξερω!
Λογικά και στον Τσαφταρίδη το ιδιο θα γινει μ ετο α' εξαμηνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 05:04

Κορίτσια σας γράφω παρακάτω ποια μαθήματα επιλογής πήρα εγώ στο β' εξάμηνο και εσύ αποφασίζετε!

Αγωγή Υγείας
β΄ εξάμηνο, Κ. Αθανασίου
Αυτό το μάθημα οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το παρακολουθούσα συχνά διότι την ώρα εκείνη είχα υποχρεωτικό μάθημα. Από τις φορές εκείνες λοιπόν που πήγα, παρατήρησα ότι πολλά από όσα κάναμε έμοιαζαν κατά κάποιον τρόπο με την ύλη του μαθήματος Εισαγωγή στις Βιολογικές επιστήμες. Το μάθημα αυτό εξετάζεται γραπτά και η ύλη του είναι γύρω στις 50-60 σελίδες! Βέβαια, έχει κάποιες ενότητες με ορολογία λιγάκι τσιμπημένη αλλά διαβάζεται εύκολα! Τα θέματα που βάζει είναι αν θυμάμαι καλά σε μορφή συμπλήρωση κενών, ερωτήσεις μικρής ανάπτυξης και πολλαπλής επιλογής! (Αν θυμάται κάποιος άλλος, ακόμη καλύτερα!)

Ψυχολογία της εκπαίδευσης
β΄ εξάμηνο Μ. Μαλικιώση-Λοΐζου
Αυτό το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον διότι τα περισσότερα μαθήματα είναι βιωματικά, στα οποία κάνουμε όλοι μαζί έναν κύκλο και συζητάμε θέματα και καταστάσεις που μπορεί να συναντήσουμε στο νηπιαγωγείο ως εκπαιδευτικοί! Κάποιες φορές η κυρία Μαλικιώση παραδίδει θεωρία (αλλά ενδιαφέρουσα θεωρία!) και τις άλλες φορές δύο νηπιαγωγοί μας κάνουν τα βιωματικά! Πχ σε ένα βιωματικό μάθημα είχαμε κατέβει στην αίθουσα στο υπόγειο που κάνουμε κουκλοθέατρο και μουσική και κάναμε ένα τέλειο μάθημα! Μας μοίραζαν χαρτάκια με ρόλους και όλοι μας προσπαθούσαμε να τους κάνουμε για να μπούμε στη θέση τους (πχ εγώ ήμουν μετανάστρια από μια αναπτυσσόμενη χώρα). Η εξέταση στο τέλος είναι γραπτή και με εργασία! Η εργασία είναι κάτι σαν πρόοδος και αλλάζει σε κάθε εξάμηνο! Εγώ όταν το έδωσα έπρεπε να δω μια ταινία από μία λίστα που μου είχε δοθεί και να απαντήσω σε συγκεκριμένες ερωτήσεις γραπτά! Εγώ διάλεξα το happy feet! Η εργασία πιάνει μέχρι 4 μονάδες αν θυμάμαι καλά! Όσον αφορά τη γραπτή εξέταση, τα θέματα είναι τύπου κρίσεως κατά βάση αλλά θα πρέπει να στηρίξουμε όσα λέμε σε κάποια μέρη της θεωρίας. Το βιβλίο έχει αρκετή ύλη αλλά ανεβάζει διαφάνειες στο e-class! Προσωπικά μόνο διαφάνειες διάβασα και με την εργασία το πέρασα με 8!

Ιστορία των εικαστικών τεχνών
β΄ εξάμηνο, Ο. Κούβου
Το μάθημα αυτό δεν το έχω πάρει αλλά μια φίλη μου που το πήρε μου είπε ότι αφορά την ιστορία των τεχνών με αρκετά θεωρητικά στοιχεία! Η ύλη είναι γύρω στις 40-50 σελίδες και εξετάζεται γραπτά από όσο ξέρω!

Όσον αφορά τώρα τα μαθήματα της Παρούση και του Τσαφταρίδη, προσωπικά έχω πάρει άλλα μαθήματα αυτών των καθηγητών! Αλλά της Παρούση είναι παρόμοιο με το κουκλοθέτρο και του Τσαφταρίδη έχει στο τέλος και γραπτή εξέταση.
Αν μάθω περισσότερες πληροφορίες θα σας ενημερώσω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 06:16

Σε ευχαριστούμε πολύ, Ελένη!! thank you Θα πάρω σίγουρα Αγωγή υγείας και Ψυχολογία της εκπαίδευσης! Το δεύτερο είχα στο μυαλό μου ότι ίσως να είναι βαρετό και πολύ θεωρητικό, αλλά απ' ότι λες, φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον!! smile2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 07:45

Δεν κάνει τίποτα Ειρηνάκι..!!! Ειδικά η ψυχολογία εκπαίδευσης θα έχει πολύ ενδιαφέρον..!! Η αγωγή υγείας είναι τύπου θεωρητικό μάθημα αλλά έχει λίγη ύλη και συμφέρει!! party emoticon
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria_S
Νήπιο
Νήπιο
Maria_S


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 21 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 16:08

Σε ευχαριστούμε πάαααρα μα πάρα πολύ!!!!
Και εγώ σκεφτόμουν να πάρω Αγωγή Υγείας, Ψυχολογία της Εκπαίδευσης, Μουσικη και Κινητικη (β' εξ.)
και δεν ξέρω σκεφτομαι αν θα πάρω 4ο μάθημα.. και ποιό θα πάρω...
Σκέφτομαι τους υπολογιστές, αν ξέρετε κάτι περι αυτού θα ήμουν ευγνώμων! =)
Όσο για την Ιστορία Εικαστικών Τεχνών.. λέω να μην την πάρω γιατί δεν μου φαίνεται και πολύ ενδιαφέρον και λογικά θα πάρω το επόμενο εξάμηνο τη Διδακτική Εικαστικών τεχνών που δεν χρειάζεται να έχω παρακολουθήσει την Ιστορία εικαστικών τεχνών..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 11:11

Εγω που ειχα παρει το μαθημα εισαγωγη στην πληροφορικη στ α' εξαμηνο θα σου ελεγα σιγουρα να το παρεις.Ειναι παρα πολυ ευκολο μαθημα ειδικα αν το ''εχεις'' λιγο με τους υπολογιστες!!!καναμε word(τα κλασικα γραμματοσειρα,αντιγραφη,αποθηκευση κ.α) excel και power point.Εχει μαθημα θεωριας που δεν ειναι υποχρεωτικο(αλλα θα σου προτεινα αν μπορεις να πηγαινεις ) και μια ωρα εργαστηριο(εφαρμογη αυτων που καναμε στην θεωρια,γι'αυτο σου λεω να πηγαινεις) Στο τέλος καναμε μια εργασια(ατομικη)στο excel k' power point πανω σε μια ερευνα που θα βρεις απο το internet και δινεις και εξετασεις στους υπολογιστες π.χ μας εδωσε να φτιαξουμε ενα γραφημα και ενα πινακα και ηταν παρααα πολυ απλα...ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xariet στις Κυρ Φεβ 26 2012, 11:15, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 11:14

Πληροφοριες για το μαθημα ''εισαγωγη στη χρηση των νεων τεχνολογιων στην εκπαιδευση''κ.Νικολοπουλου ?? και για να επιλεξει κανεις το μαθημα κουκλοθεατρο και αυτοσχεδιασμοι ειναι υποχρεωτικο να εχει παρει το κουκλοθεατρο στ α' εξαμηνο γιατι εγω δεν το ειχα παρει thinking ! ευχαριστω πολυ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 11:35

Όσον αφορά το μαθημα Κουκλοθέατρο και αυτοσχεδιασμοί, στο Πρόγραμμα Σπουδών δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, οπότε μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα να το πάρεις..
Τώρα, για το μάθημα Εισαγωγή στη χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, κι εγώ το έχω στο μυαλό μου να το επιλέξω. Θα πάω την Πέμπτη στο μάθημα, για να δω και να αποφασίσω, και σου προτείνω το ίδιο να κάνεις κι εσύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 23:08

Ναι και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω.... thank you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria_S
Νήπιο
Νήπιο
Maria_S


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 21 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 11:08

xariet έγραψε:
Εγω που ειχα παρει το μαθημα εισαγωγη στην πληροφορικη στ α' εξαμηνο θα σου ελεγα σιγουρα να το παρεις.Ειναι παρα πολυ ευκολο μαθημα ειδικα αν το ''εχεις'' λιγο με τους υπολογιστες!!!καναμε word(τα κλασικα γραμματοσειρα,αντιγραφη,αποθηκευση κ.α) excel και power point.Εχει μαθημα θεωριας που δεν ειναι υποχρεωτικο(αλλα θα σου προτεινα αν μπορεις να πηγαινεις ) και μια ωρα εργαστηριο(εφαρμογη αυτων που καναμε στην θεωρια,γι'αυτο σου λεω να πηγαινεις) Στο τέλος καναμε μια εργασια(ατομικη)στο excel k' power point πανω σε μια ερευνα που θα βρεις απο το internet και δινεις και εξετασεις στους υπολογιστες π.χ μας εδωσε να φτιαξουμε ενα γραφημα και ενα πινακα και ηταν παρααα πολυ απλα...ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ!!!


ωραία!! Σε ευχαριστώ πολύ!
Λέω να το πάρω! =)
Δεν νομίζω να κάνουμε τίποτα αλγόριθμους και τέτοια? Γιατι αυτά τα απεχθάνομαι!! :Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xariet
Έφηβος
Έφηβος
xariet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 51

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 22:26

Οχι μονο στο excel καναμε συναρτησεις δηλαδη συνολο,διαιρεση,ποσοστο % και τετοια αλλα ειναι ευκολα....Ελπιζω να βοηθησα :)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria_S
Νήπιο
Νήπιο
Maria_S


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 21 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 13:52

xariet έγραψε:
Οχι μονο στο excel καναμε συναρτησεις δηλαδη συνολο,διαιρεση,ποσοστο % και τετοια αλλα ειναι ευκολα....Ελπιζω να βοηθησα :)


α οκ!! ε θα τα μαθω δεν ειναι τιποτα αυτά! =)
γιατι εχω χρονια να κάνω πληροφορική! :Ρ

Ευχαριστώ κ πάλι =)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kazani
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 35

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μαθήματα επιλογής   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 13:22

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς επειδή δουλεύω αν υπάρχουν κάποια μαθήματα που μπορώ να τα δηλώσω χωρίς συνεχή παρακολούθηση. Ενδιαφέρομαι για την για την ιστορία των εικαστικών τεχνών,για τις θεωρίες των φύλων και για την ιστορία της εκπαίδευσης.. Και επίσης επειδή είχα παρακολουθήσει στο χειμερινό εξάμηνο το μάθημα της κ. Μακρυνιώτη για την κοινωνιολογία της παιδικής ηλικίας γνωρίζει κανείς αν και σε αυτό το εξάμηνο στο ζητήματα κοινωνιολογίας του σώματος θα δώσει φάκελο με τα κείμενα;
Ευχαριστώ πολύ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 08 2012, 06:55

Από όσο ξέρω μέχρι τώρα η κυρία Μακρυνιώτη δεν έχει δώσει ακόμη φάκελο και στο πρώτο μάθημα που πήγα δεν ανέφερε κάτι σχετικό! Αν γνωρίζει όμως κάποιος κάτι τέτοιο, ας μας ενημερώσει!! Κοίταξε, θα σου πρότεινα να πάρεις την Ψυχολογία της εκπαίδευσης της Μαλικιώση!! Είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα με βιωματικά εργαστήρια χωρίς απουσίες (τουλάχιστον πέρσι που το έδωσα) και δεν παρακολουθούσα κάθε φορά λόγω δουλειάς!! Είχα κάνει την προαιρετική εργασία και στο τέλος δεν διάβασα πολύ και με πέρασε με 7!! Αλλά αξίζει!! Τώρα για την ιστορία των εικαστικών τεχνών ξέρω μόνο ότι έχει μικρή ύλη και δεν απαιτείται υποχρεωτική παρακολούθηση! Για τις θεωρίες των φύλων δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι!! Αν μάθω όμως, θα σε ενημερώσω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kazani
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 35

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 08 2012, 08:52

elenaki22 έγραψε:
Από όσο ξέρω μέχρι τώρα η κυρία Μακρυνιώτη δεν έχει δώσει ακόμη φάκελο και στο πρώτο μάθημα που πήγα δεν ανέφερε κάτι σχετικό! Αν γνωρίζει όμως κάποιος κάτι τέτοιο, ας μας ενημερώσει!! Κοίταξε, θα σου πρότεινα να πάρεις την Ψυχολογία της εκπαίδευσης της Μαλικιώση!! Είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα με βιωματικά εργαστήρια χωρίς απουσίες (τουλάχιστον πέρσι που το έδωσα) και δεν παρακολουθούσα κάθε φορά λόγω δουλειάς!! Είχα κάνει την προαιρετική εργασία και στο τέλος δεν διάβασα πολύ και με πέρασε με 7!! Αλλά αξίζει!! Τώρα για την ιστορία των εικαστικών τεχνών ξέρω μόνο ότι έχει μικρή ύλη και δεν απαιτείται υποχρεωτική παρακολούθηση! Για τις θεωρίες των φύλων δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι!! Αν μάθω όμως, θα σε ενημερώσω!!

Ευχαριστώ πολύ!!Μου είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenaki22
Συντονιστής
elenaki22


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 304 Ηλικία : 33

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 08 2012, 09:01

Να' σαι καλά!!! dance dance
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodora_S
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 23 Ηλικία : 29

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποια μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 17 2012, 05:01

Βγήκε το πρόγραμμα σπουδών για το ακαδημαικό έτος 2012-13. για να κάνω μια ερωτησούλα (σπάνιο για μένα Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 1762141067 ). οκ τα υποχρεωτικα μαθήματα του κάθε εξαμήνου πρέπει να τα παίρνουμε οπωσδήποτε στο αναγραφόμενο εξάμηνο. ξέρω οτι στα επιλογής μπορείς να πάρεις και άλλου εξαμήνου απλώς μπορεί να αντιμετωπίσεις σχετικές δυσκολίες. ΟΜΩΣ ασχέτως αυτού γενικά τα μαθήματα επιλογής μου φαίνονται τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να διαλέξω. και λέω αν διαλέξω το ένα δεν θα μπορώ να διαλέξω το άλλο (γτ δικαιούμαστε να δηλώσουμε μονο 8 μαθήματα κ οχι παραπάνω) και μου έχει δημιουργηθεί τώρα ο φόβος (όλα τα 'χαμε έχουμε και τις φοβίες μου Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 3488158466 ) οτι μπορεί να διαλέξω μαθήματα που μετά μπορεί να το μετανιώσω κτλ. Και ιδού η απορία. Πως θα διαλέξω τα μαθήματα επιλογής μου όταν βρίσκομαι σε φάση: α αυτό ακούγεται ωραίο,α κι αυτό, κι αυτό το θέλω αλλά θέλω και το άλλο... (ελπίζω να βγάζω νόημα Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 3977236906 Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 1762141067 )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 17 2012, 08:56

Μην ανησυχείς!! Μέχρι να γίνουν οι δηλώσεις μαθημάτων θα έχεις αποφασίσει! Το μόνο που πρέπει να κάνεις, είναι τις πρώτες 1-2 βδομάδες να πηγαίνεις και να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα επιλογής, ή έστω αυτά που σ' αρέσουν, για να δεις στην πράξη ποια σ' αρέσουν περισσότερο και θες να πάρεις. Μέχρι την δήλωση μαθημάτων θα έχεις κατασταλάξει! Αν και πάλι υπάρχουν κάποια μαθήματα επιλογής που θες να πάρεις αλλά δεν μπορείς, υπάρχει πάντα και η επόμενη χρονιά, που εκτός κι αν τύχει να μην διδάσκονται, θα μπορείς να τα πάρεις τότε! smile2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Theodora_S
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 23 Ηλικία : 29

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 17 2012, 11:59

Irini έγραψε:
Μην ανησυχείς!! Μέχρι να γίνουν οι δηλώσεις μαθημάτων θα έχεις αποφασίσει! Το μόνο που πρέπει να κάνεις, είναι τις πρώτες 1-2 βδομάδες να πηγαίνεις και να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα επιλογής, ή έστω αυτά που σ' αρέσουν, για να δεις στην πράξη ποια σ' αρέσουν περισσότερο και θες να πάρεις. Μέχρι την δήλωση μαθημάτων θα έχεις κατασταλάξει! Αν και πάλι υπάρχουν κάποια μαθήματα επιλογής που θες να πάρεις αλλά δεν μπορείς, υπάρχει πάντα και η επόμενη χρονιά, που εκτός κι αν τύχει να μην διδάσκονται, θα μπορείς να τα πάρεις τότε! Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 1383846982



α δηλαδή τις πρώτες 2 εβδομάδες παρακολουθούμε όλα τα επιλογής που θέλουμε και μετά επιλέγουμε? περίπου πότε θα δηλώσουμε τα μαθήματα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 17 2012, 13:17

Αν θες τα παρακολουθείς, και όσο θες. 1 φορά; 2; 3; Μέχρι να αποφασίσεις. Απλά είναι ένας τρόπος για να διαπιστώσεις ποια μαθήματα σ' αρέσουν στην πράξη. Η δήλωση μαθημάτων γίνεται γύρω στα μέσα του εξαμήνου, κάπου το Νοέμβρη και για κανένα μήνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ελενη
Νήπιο
Νήπιο



Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 6 Ηλικία : 36

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 18 2012, 01:50

καλημερα στο φορουμ! τα μαθηματα επιλογης χωριζονται σε χειμερινο και εαρινο εξαμηνο? δηλαδη τωρα επιλεγουμε τα επιλογης του α,γ,ε εξαμηνου κτλ...? γραφουν σε ποιο εξαμηνο ειναι το καθενα? και κατι αλλο, αφου σε καθε εξαμηνο θα παιρνουμε επιλογης αυτο σημαινει πως θα δωσουμε σχεδον ολα τα επιλογης μεχρι το πτυχιο? ή τελικα υπαρχουν επιλογης που δεν θα τα δωσουμε? ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Irini
Συντονιστής
Irini


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 894 Ηλικία : 31

Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;   Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε; - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 18 2012, 11:00

Ναι, τα μαθήματα επιλογής χωρίζονται σε χειμερινού και εαρινού εξαμήνου, όπως φαίνεται και στο Πρόγραμμα σπουδών. Δηλαδή, κάθε μάθημα λέει και σε ποιο εξάμηνο ανήκει (α', β', γ', κοκ.) Και ναι, τώρα στο χειμρινό εξάμηνο θα κοιτάξεις τα επιλογής του εξαμήνου σου κυρίως, αλλά και των άλλων χειμερινών, δηλαδή α', γ', κλπ, όπως είπες. Μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου θα έχεις πάρει πολλά επιλογής, αλλά σίγουρα όχι όλα. Εξάλλου, πολλές φορές από χρονιά σε χρονιά αλλάζουν κιόλας, οπότε φέτος ένα μάθημα του 3ου έτους, πχ, μπορεί μετά από δύο χρόνια να μην υπάρχει για να το επιλέξεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιά μαθήματα επιλογής προτείνετε;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποια Θεματική Εβδομάδα προτείνετε;
» Ερωτήσεις, απορίες...
» Ποια μαθήματα διδάχτηκαν φέτος στο χειμερινό εξάμηνο;
» ΑΣΕΠ (Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού)
» [ΠΤΔΕ-Επιλογής] Διοίκηση κινδύνου στην εκπαίδευση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΤΕΑΠΗ Αθηνών :: Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλικία Αθηνών :: Τα μαθήματα-
Μετάβαση σε: